News

Operation of “silent wagons”

With effect from 1 January 2020, Switzerland shall apply Commission Implementing Regulation (EU) 2019/774 on the reduction of noise from rolling stock. We remind all customers that only consignments loaded in wagons equipped with silent brake blocks will be accepted for transport to or transit through Switzerland. These are wagons which have next to the inscription of the type of the brake additional marks “K”, “L”, “LL”, or wagons with disc brakes, where the letter “D” is indicated.

Orkán Sabine

11.2. 7:00

Po Sabině trvá zastavený provoz Golčův Jeníkov - Vlkaneč, České Budějovice - České Velenice/Horní Dvořiště a dále na ÖBB, Popelín - Jarošov nad Nežárkou. Nově od 4:40hod Sázava u Žďáru - Přibyslav.


10.2. 17:00

Aktualizace sitace po bouři Sabina. Momentálně je zastaven provoz na 31 úsecích. Převážně lokální tratě, z hlavních tahů je zastaven provoz z Prahy do Českých Budějovic a z Kolína do Brna přes Havlíčkův Brod a z Havlíčkova Brodu do Českých Budějovic. Výhledy zprovoznění uzavřených tratí bohužel zatím nejsou, zjišťuje se stav poškození trakčního vedení a počty popadaných stromů.


10.2. 9:00

Dle hlášení SŽDC je momentálně v České republice zastaven provoz na 22 místech. Jedná se převážně o lokální tratě. Z hlavních tratí je momentálně zastaven provoz v úsecích Praha Libeň - Praha Malešice, Cheb - Plzeň, Jaroměř - Liberec a situace kolem Českých Budějovic je krajně nepřehledná.Infoline

+420 972 242 255
info@cdcargo.cz

Monday - Friday
8:00 - 16:00


Customer
service centre

ZakaznickeCentrum@cdcargo.cz

Monday - Friday
7:00 - 18:00

 

ČD Cargo Logistics

ČD Cargo

It offers the transport of a wide array of goods ranging from raw materials to products with a high added value, transport of containers, special consignment, rental of railway wagons, railway siding services, and other transport services.