Applications portal: SOČ-NL, CNP, …

News


Change of rules on the use of the transit procedure for the carriage of goods by rail

On 1 May 2019, a change takes effect in the rules on the use of the Union transit procedure based on documents for goods carried by rail.

From now on, rail companies will not be granted the guarantee waiver, as laid down in Article 95 of Commission Regulation 2913/92. More information.

 

Žofínské fórum

V pondělí 12. listopadu 2018 se uskutečnilo v pořadí již 234. Žofínské fórum, tentokrát na dvojité téma „Rozvoj železniční dopravy jako významného nástroje ekonomické prosperity“ a „Liberalizace železnice z českého i středoevropského prostoru.“

Náměstek ministra dopravy Ladislav Němec informoval o liberalizaci přístupu k veřejným službám a o soutěžení objednávaných rychlíkových linek. Libor Lochman, výkonný ředitel CER hovořil o liberalizaci z evropského pohledu a vyzdvihl roli regulačních úřadů pro přístup na železniční infrastrukturu.

Poklidnou atmosféru fóra „narušil“ až předseda představenstva ČD Cargo, pan Ivan Bednárik, který zhodnotil výsledky liberalizace z pohledu ČD Cargo a zároveň řekl, že: „železnice může být nástrojem ekonomické prosperity pouze tehdy, bude-li mít k dispozici kvalitní a dostatečně kapacitní infrastrukturu.“Infoline

+420 972 242 255
info@cdcargo.cz

Monday - Friday
8:00 - 16:00


Customer
service centre

ZakaznickeCentrum@cdcargo.cz

Monday - Friday
7:00 - 18:00

 

ČD Cargo Logistics

ČD Cargo

It offers the transport of a wide array of goods ranging from raw materials to products with a high added value, transport of containers, special consignment, rental of railway wagons, railway siding services, and other transport services.