SOKV České Budějovice

Středisko oprav kolejových vozidel České Budějovice vzniklo 1. prosince 2007 jako jedna ze tří jednotek organizační struktury zabývajících se opravárenstvím a údržbou kolejových vozidel. Jeho podřízenou jednotkou je Opravna kolejových vozidel (OKV) Jihlava.

Ve správě SOKV České Budějovice bylo k 1. květnu 2016 celkem 104 elektrických a 112 motorových lokomotiv. K vlajkovým lodím budějovického depa patří interoperabilní lokomotivy řady 363.5, nejpočetněji je zastoupena řada 742 – celkem 66 strojů. Jako jediné SOKV mají budějovičtí ve stavu lokomotivy řady 709, 340 a 218. K posledním dvěma lokomotivním řadám se ještě vrátíme. SOKV České Budějovice je také poslední baštou provozních lokomotiv řad 749 a 751, které čas od času můžeme na zdejších tratích spatřit.

V areálu SOKV na adrese Novohradská 393, sídlí i provozní jednotka České Budějovice a zázemí zde mají i České dráhy, které zde odstavují a udržují některá vozidla používaná na tratích jihočeského kraje a v našem SOKV i zbrojí naftou.

V SOKV pracuje 245 zaměstnanců rozdělených na několik pracovišť. Provádí se zde běžná údržba (provozní ošetření) hnacích vozidel, periodické prohlídky malé EM a MM a rovněž vyvazovací opravy trakce 20 a 30 a také lokomotiv řad 111 a nově i 163. Zvláštní kapitolu představují rekonstrukce nebo spíše asi modernizace hnacích vozidel. Již v letech 2003 – 2004 „vznikly“ v českobudějovickém depu 3 dvoufrekvenční lokomotivy řady 340 postavené z lokomotiv řady 240. Rekonstrukce byla provedena ve spolupráci s firmou Škoda Dopravní technika a důvodem k ní byla potřeba zabezpečit vozbu na nově elektrifikovaném přechodu Horní Dvořiště – Summerau v elektrické trakci, následně pak i na přechodu České Velenice – Gmünd. Druhou, nově vzniklou lokomotivou je stroj 218.028 – dvouzdrojová lokomotiva vzniklá rekonstrukcí starší lokomotivy řady 210. Určena je pro dopravu manipulačních vlaků na elektrifikovaných tratích, kde však mohou být i nezatrolejované manipulační koleje nebo vlečky. V současné době finišují v SOKV práce na zprovoznění druhé lokomotivy.

Neméně důležité jsou opravy nákladních vozů prováděné celkem na třech pracovištích. Běžné opravy vozů jsou prováděny na odstavných kolejích, pro provádění technických kontrol, revizí a rekonstrukcí plechových podlah vozů je určena část jedné z hal. Třetí, neméně významné, pracoviště oprav nákladních vozů je dislokováno v Jihlavě. Samostatnou skupinu zaměstnanců představují tzv. pomocné provozy, kam patří např. dozorci depa nebo výhybkáři. Mimochodem všechny důležité výhybky v kolejišti jsou přestavovány dálkově z ústředního stavědla. Pracovníci pomocných provozů jsou spolu se strojmistrem jedinými pracovišti, kde je nepřetržitý provoz nutný pro zajíždění nebo naopak vystavování lokomotiv z depa. V SOKV je také umístěn nehodový jeřáb a pojízdná dílna MAN s trvalou pohotovostí. Pojízdná dílna disponuje i prostředky k nakolejování vozidel, k větším nehodám pak vyjíždí nehodový jeřáb. Tyto služby si samozřejmě může objednat i jakýkoliv další subjekt.

SOKV České Budějovice je vybaveno nejmodernějšími technologiemi. Jmenovat můžeme např. tenzometrickou váhu k seřizování kolových tlaků, jejíž instalací se výrazně snížily náklady na tuto činnost nebo podúrovňový soustruh. Samozřejmostí je vodní odpor ke zkoušení lokomotiv a defektoskopické středisko.

Z investic, které byly v posledních letech v SOKV České Budějovice realizovány můžeme jmenovat např. vybudování čistírny odpadních vod nebo dokončení rekonstrukce topného systému. Ta započala již před 20 lety a nyní má SOKV zateplené objekty, stejně jako moderní technologii ovládání topení. Dnes je potřeba jen cca 15 % příkonu oproti minulosti. Zlepšuje se i pracovní prostředí zaměstnanců, např. v halách byly dokončeny nové podlahy, probíhá postupná rekonstrukce osvětlovacích systémů. Pro odstranění namáhavější fyzické práce se postupně rozšiřuje vybavenost zvedáky, jeřáby, násobiči momentu apod. Významnou investicí bylo i dokončení ohrazení areálu SOKV, které spolu se strážní službou výrazně snížilo krádeže materiálu např. z odstavených lokomotiv.


Infoline

+420 972 242 255
info@cdcargo.cz

Monday - Friday
8:00 - 16:00


Customer
service centre

+420 226 066 066
ZakaznickeCentrum@cdcargo.cz

00:00 - 24:00 hr.


   

 

ČD Cargo Logistics