Objednávka železničního nákladního vozu

Pro vlastní realizaci přepravy vozové zásilky je prvním krokem objednávka železničního nákladního vozu, která se uplatňuje tzv. „Přihláškou nakládky". Přihláška nakládky je formulář pro objednávání vozů poskytnutých dopravcem pro budoucí nakládku. Slouží k zajištění potřebné přepravní kapacity podle požadavků zákazníka. Formulář „Přihláška nakládky" je k dispozici na těchto stránkách ve formátu xls nebo pdf. Tento formulář může být zákazníkům poskytnut i na pracovištích vozových disponentů (podle místních podmínek), lze jej odeslat e-mailem nebo může zákazník využít portál ČD Cargo.

S platností od 1.1. 2020 u přeprav do Švýcarska a tranzitem přes Švýcarsko a s platností od 13.12. 2020 u přeprav do Německa a tranzitem přes Německo musí mít nákladní vozy tzv. tiché brzdové špalky. Objednatel v těchto případech vyplní v přihlášce nakládky ve sloupci 32 Režim tichý vůz ANO – kód 1.

Informace k značení tichých vozů neboli značení železničních nákladních vozů s brzdovými špalíky z nekovového materiálu.

 

Podání přihlášky nakládky e-mailem

Vyplněný formulář Přihlášky nakládky lze na určené pracoviště podle místa nakládky poslat elektronicky e-mailem, kde příslušné pracoviště zajistí jeho zpracování. Kontakty na tato pracoviště.

 

Objednávka železničního nákladního vozu prostřednictvím portálu ČD Cargo

Používání elektronické Přihlášky nakládky je bezplatná služba, určená pouze pro registrované uživatele.

Postup registrace pro tento způsob objednávky:

  1. Zákazník odešle vyplněnou emailovou žádost o registraci.
  2. Po ověření správnosti zadaných dat bude zákazník kontaktován pověřeným zaměstnancem ČD Cargo.
  3. Zákazníkovi budou sdělena příslušná přihlašovací data.
  4. Zákazník obdrží návod k ovládání aplikace.

Prostřednictvím portálu ČD Cargo lze železniční nákladní vozy pouze objednat, a to nejdříve 31 dní a nejpozději 5 dní před požadovaným dnem nakládky.

 

Objednávka železničního nákladního vozu formou elektronického přenosu dat

Objednávku je možno uskutečnit pomocí výměnných souborů mezi informačními systémy zákazníků a ČD Cargo. Tento způsob má svá specifika, a proto může být realizován na základě smluvního vztahu mezi zákazníkem a ČD Cargo.

Prostřednictvím portálu ČD Cargo a formou elektronického přenosu dat nelze přihlášku nakládky zrušit, opravit nebo požadovat odřeknutí vozu apod. Tyto situace lze řešit výhradně ve spolupráci s vozovým disponentem a vždy doložit v souladu s platnou legislativou.

Soubory ke stažení

Formulář přihláška nakládky vůz smluvního držitele

Formulář přihláška nakládky vůz ČD Cargo